Röntgen, Ultrason & Endeskopik Muayene

röntgen

Evcil hayvanınız ani bir sağlık krizi geçirdiğinde, Geyve'deki deneyimli Kaya Veteriner Kliniği veteriner hekimlerden hızlı ve doğru bir teşhis alabilirsiniz. Haftanın 7 günü, 24 saat uzman hekimlerimiz ve acil veteriner kliniğimiz, mümkün olan en kısa sürede neyin yanlış olduğunu bulmak için röntgen ve ultrason  dahil olmak üzere en son dijital görüntüleme ve teşhis araçlarını kullanır. Böylece gerekli tedaviyi en etkili bir şekilde sağlayabiliriz.

Röntgen Hizmeti

Kliniğimizdeki en yeni dijital radyoloji ekipmanımız, veteriner hekimlerimize kas-iskelet, üreme ve üriner sistemleri değerlendirmede yardımcı olmak için yüksek kaliteli röntgenler sağlar.

Ultrason Hizmeti

Kaya Veteriner Kliniği'nde, çeşitli tespit ve tedavilerin gerçekleştirilebilmesi adına gelişmiş ekipmanlarımızla ultrason hizmeti sunmaktayız. Radyografilerden farklı olarak, ultrasonda radyasyon kullanılmaz. Ultrason ses dalgalarını kullanır. Ultrason dalgalarının yansıtılmasıyla, monitörde görülebilen iç organların bir görüntüsü oluşur.

Ultrason ağrısızdır ve çoğu durumda anestezi veya sedasyon gerektirmez. Ultrason değerlendirmesinin yapılabilmesi için, hayvanın belli bir bölgesindeki tüylerin traş edilmesi gerekir.

Ultrason ile muayene genellikle kan testleri, röntgen veya fiziksel muayenede olası bir problem tespit edildiğinde yapılır.  İnsanlarda olduğu gibi, hamilelik sırasında da kullanılabilir.

ultrason

Endoskopik Muayene

Kaya Veteriner Kliniğin'de, tüm hastalarımıza çok yüksek düzeyde bakım sunmamızı sağlayan en güncel ekipmanı kullanıyoruz. Endoskopik muayenede rektum yoluyla mideye ağızdan veya kolondan sokulan endoskop adı verilen küçük bir video kamera kullanır. Bu muayene, veterinerin bir hayvanın gastrointestinal sistemini veya vücudu boyunca diğer endişe edilecek alanlarını görmesini ve incelemesini sağlar.

Endoskopik muayene, bir hayvanın vücudunun birçok farklı bölümünü görmemizi sağlar. Örneğin:

  • Bir köpek solunum sorunları yaşıyorsa, bir enfeksiyon olup olmadığını belirlemek, bir tümör olasılığını kontrol etmek veya yabancı bir nesnenin solunum yollarını tıkayıp tıkamadığını görmek amacıyla burun ve sinüslerinin içine bakmak için endoskopi yapabiliriz.
  • Bir köpek sindirim sorunları yaşıyorsa, herhangi bir yabancı cismi, tıkanmayı kontrol etmek veya hatta ülserleri ve diğer mide hastalıklarını tespit etmek için mide ve bağırsak yoluna bakmak için endoskopi yapabiliriz.

Endoskopik Muayene Ne Zaman Gereklidir?

Küçük dostunuzda olası gastrointestinal, solunum veya üreme problemleri varsa endoskopi yapılmalıdır. Endoskopi cerrahi bir prosedür değildir, ancak genel anestezi kullanılmasını gerektirir. Bu nedenle, evcil hayvanların kısa bir süre için anesteziye dayanacak kadar sağlıklı olmasını sağlamak gerekir. Dostunuzun kondisyon düzeyini belirlemek için veteriner hekimimiz kapsamlı bir fiziksel muayeneye ve muhtemelen kan testlerine ve röntgenlere ihtiyaç duyacaktır .

Sakarya veteriner kliniğimizi ziyaret edin