Kedi Sesleri ve Anlamları

kedi sesleri

Sakarya Geyve‘nin kapsamlı tedavi merkezi Kaya Veteriner Kliniği olarak bu blog yayınımızı Kedi Sesleri ve Anlamları hakkında, diğer deyişle “Kedi Sesleri Sözlüğü” olabilecek nitelikteki bir yazı ile başlatmak istedik. 

Kedileri Anlamanın Yollarını merak ediyorsanız mutlaka bu yazıyı okumaya davet ediyoruz.

İnsanlar birbirleri ile konuşurken oldukça komplike ve tonlama ifadelerine dayalı olarak iletişim bağı kurmakta. Kedilerin iletişim ve yaşam tarzlarını incelediğimizde sanki keşfedilmemiş başka bir boyuttan ziyaretimize gelip burada kalmayı tercih etmiş canlılar gibi değiller mi? Belki öyle olmayabilirler ama bize öğrettikleri sayamayacağımız birçok şey var.

Kediler yalnızca bizi sevdikleri için mi mırlar? Kedi tıslaması duyduğumuzda kötü bir durum ve tehlike işaretimidir?  gibi soruların ve daha fazlasının cevaplarını vermek istiyoruz.

Ne diyor yine bu kedi? Evladım sen bana ne anlatmaya çalışıyorsun? Karnın mı acıktı, susadın mı? Neyin var anlat hadi! diye kedimize sorduğumuz ama cevabını alamadığımız için bize tebessüm ettiren o masum ve sevimli canlılar.

Ünlü Amerikalı Müzisyen Paul Gray Kediler “herşey insanlar içindir” atasözünü çürütmek için dünyaya gelmiştir… sözü ile insan hayatına damgasını vuran o tanımı yapmış ve anlatmak istediğimiz kedilerin çok gizemli bir yönünü bu cümleyle cevaplamıştır.

İşte anlamlandırmakta zorlandığımız o sesler…

Mırlama

Kedilerin neden mırladığına dair birçok iddia vardır. Genellikle sevildiğinde kedilerin mırladığını sansak da aslında birçok durumda kediler mırlar. Gırtlak, diafram ve birçok diğer organın birlikte kullanılmasıyla çıkan mırıldama sesini mutlu olduklarında veya bir şeyin yolunda gittiğini belli etmeye çalıştıklarında çıkarırlar. Yavru kediler annelerini emerken sütün yerine ulaştığını belirtmek için mırlarlar. Kimi zaman kediler normalden daha farklı tonda mırılayabilirler. Normalin dışındaki mırıldamalarda davranışsal veya fiziksel bir sorun olup olmadığını tespit etmek için veteriner hekimin yolunu tutmakta fayda var.

Miyavlama

En çok bildiğimiz ses: MİYAV

Kediler heme her şey için miyavlayabilirler. Yemek istemek için, su istemek için, oyun oynamak için… Kısacası kediler iletişim kurmak istedikleri her şey için miyavlayabilirler. Bazen sizi çileden çıkarak kadar yüksek tonda miyavlayabilirler. Kedinizin neden miyavladığını bilmeniz her hangi bir sağlık sorununun önüne geçmek için oldukça önemlidir.

Acı Acı Miyavlama

Genellikle evimizde otururken dışarıdan acı acı miyavlayan yavru kedi sesi duyduğumuzda aklımıza ilk “Canı mı acıyor?” sorusu gelir. Acı acı bağırır gibi çıkan miyavlama sesi yavru kedinin annesini çağırma sesi olabilir. Veya yetişkin kediler çiftleşme dönemlerinde eş bulmak için de bu tip sesler çıkarabilirler.

Tıslama

Dişlerini gösterip, tüylerini kabartıp, kendisini korkunç göstermeye çalışan kedilerin çıkardığı bir tür değişik sestir. Genellikle ani ortaya çıkan duruma veya korktukları bir nesneye, canlıya karşı kendilerini korumak için tıslarlar. Kediler tısladıkları zaman sırtlarındaki ve kuyruklarındaki tüylerini kabartırlar, omurgalarını yukarı doğru kaldırarak kambur bir görünüm alırlar. Bu çabanın tümü kendilerini olduklarından daha iri göstermek ve karşısındaki düşmanı korkutup püskürtmek içindir.

Diş Tıkırdatma

Kediniz camın kenarında oturup dışarıyı izlerken dişlerini tıkırdattığında “Bu sesi nasıl çıkarıyor?” diye düşünebilirsiniz. Cama fazla yaklaşan bir kuş için dişlerini tıkırdatıp tuhaf sesler çıkarmış olması çok olasıdır. Bu davranışın kedilerin ulaşamadıkları veya çok fazla ulaşmak istedikleri avları için yaptıkları gözlenmiştir.

Peki sizin kedilerini hangi sesleri çıkarıyor? Yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.